10 rad jak nenaletět

Chcete si půjčit a nepřijít přitom o vše co máte? Rizika se nemusí skrývat jen ve vysokém RPSN jak se mnozí domnívají. Jak vypadá půjčka bez podvodu a na co si dát pozor.

1. Nízký úrok a vysoké poplatky. Vždy se ujistěte za co a jaké poplatky vám hrozí. Neposuzujte jen podle výše úroku.

2. Sazba od. Klasika i v jiných oblastech. Firmy dávají na obdiv tu nejlevnější variantu. Ta je, ale v praxi málokdy použitelná.

3. Nenechte se nutit do podpisu čehokoliv. Jestli vás někdo urychleně tlačí do podpisu je to jasný signál, že něco není v pořádku.

4. Peníze do pár minut. To nedokáže nikdo. Pokud vám to někdo slibuje mějte se na pozoru. Vyjímka jsou jen opakovaná půjčka u stejné firmy.

5. Půjčky všem. Žádná firma, která chce být v zisku nedá úvěr každému. Ženy na mateřské, důchodci, nezaměstnaní,  studenti budou vždy rizikové skupiny, kterým se nepůjčuje.

6. Skryté poplatky. Nejčastěji se to týká předčasného zaplacení půjčky, ale dávejte si pozor i na ostatní.

7. Vratná záloha předem. To je nejčastější taktika u podvodných půjček. Nikdy a nikomu nedávejte peníze předem. Je téměř jisté, že dotyčného už nikdy neuvidíte.

8. Nesrozumitelné podmínky. Malé písmo a matoucí formulace vás musejí varovat.

9. Neadekvátní záruky a ručení. Berete si půjčku ve výši pár tisíc korun a máte ručit bytem nebo domem? Rychle pryč.

10. Nedohledatelný poskytovatel. Jedna z věcí, kterou udělejte je to, že si vyhledejte podle IČ v obchodním rejstříku zda firma skutečně existuje.

Nenaleťte hlavně sami sobě. Dobře zvažte jestli půjčku opravdu potřebujete a dobře si také spočítejte zda ji budete schopni splácet. Vyhýbejte se dluhové spirále jak to jen půjde.