Desatero pro bezpečnou půjčku

Co vám může přinést výhodná a bezpečná půjčka? Nezaplatíte zbytečně víc, než musíte, a smluvní podmínky vám zajistí férovou pozici.

  1. Zvažte, zda opravdu (další) půjčku potřebujete. Zvláště v případě, kdy už jiný úvěr splácíte, je vhodné dobře zvážit, zda opravdu další půjčku potřebujete a zvládnete ji bez větších problémů splácet.
  2. Nepůjčujte si proto, abyste splatili jiný dluh. Půjčka určená na splacení jiného dluhu je zaručená cesta do dluhové pasti. Půjčka by měla být opodstatněná a měla by vždy odpovídat vašim finančním možnostem.
  3. Snažte se nepůjčovat si na věci krátkodobé spotřeby. Jak takové věci poznat? Obecně platí, že by doba splácení úvěru neměla být delší než trvalost dané věci nebo trvání zakoupené služby. Půjčovat si na Vánoce nebo na dovolenou je typickým příkladem nevhodného účelu.
  4. Vytvořte si finanční plán – měsíční splátky začleňte do vašeho rodinného rozpočtu. Splátky zatíží váš rodinný rozpočet. Než si půjčku sjednáte, udělejte si měsíční a roční projekci výdajů a příjmů, abyste věděli, že půjčku bez problémů splácet zvládnete.
  5. Pečlivě vybírejte poskytovatele půjčky. Doporučuje se obracet se na značkové poskytovatele, kteří podléhají určité formě kontroly – jedná se tedy o bankovní poskytovatele půjček nebo o členy České leasingové a finanční asociace. Kontrola České národní banky a etický kodex ČLFA je zárukou férového přístupu k dlužníkům a férových nabídek.
  6. Zvažujte úrokovou sazbu i výši RPSN. I mezi seriózními věřiteli najdete značné rozdíly v nabízených službách. Neposuzujte proto výhodnost půjčky pouze podle výše úroku, ale zvažujte i RPSN, tj. procento z úvěru, které zaplatíte ročně na úrocích a všech spojených poplatcích navíc.
  7. Pečlivě čtěte smluvní podmínky, včetně příloh. Nabídky vždy posuzujte podle toho, co je uvedeno ve smluvních podmínkách, marketingové materiály, včetně reklamních bannerů, ukazují podmínky úvěru v mnohem příznivějším světle.
  8. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Pokud něčemu nerozumíte, obraťte se na věřitele – seriózní věřitel by vám měl být bez problémů schopen vysvětlit, co dané ustanovení znamená, případně se poraďte s právníkem.
  9. Nepřistupujte na jakýkoli nátlak při podpisu smlouvy. Nezvěte si poskytovatele úvěru domů, nepodléhejte časové tísni a uzavření smlouvy o úvěru neuspěchejte. Jediný, kdo může ve spěchu tratit, jste vy.
  10. Sjednejte si pojištění proti neschopnosti splácet. Seriózní společnosti jej nabízejí jako součást smlouvy, vyplatí se ho uzavřít.