Na co si nepůjčovat

Hodně lidí se zadlužuje bez uvážení. Předem neřeší z čeho budou peníze vracet a jestli vůbec budou schopní splácení. Kdo takto postupuje bude mít brzo problémy. Lidé si doslova půjčují na každou blbost. Vždyť je to tak snadné. Stačí jen vyplnit žádost a pokud projdete procesem schvalování máte peníze bez námahy. Zadlužit se, ale kvůli novému mobilu je vyložená hloupost. Ani půjčka na vánoce není zcela rozumná i když je to kvůli dětem.

Jednoduché pravidlo říká, že by si člověk neměl půjčovat na věci jejichž využití je kratší než doba splácení. Typickým příkladem je dovolená na splátky. Podívat se do světa je sice lákavé, ale je to jen na pár dní. Splácet, ale budete několik měsíců nebo i roky. Tedy ještě dávno po návratu. Pokud na to nemáte dobře zvažte zda to za to vůbec stojí. Dobré je mít něco našetřeno a půjčovat si jen menší část.

Než si půjčku vezmete pár dní vyčkejte a mezitím přemýšlejte o jiném řešení. Také si sepište všechny vaše příjmy a výdaje. K nim ještě připočtěte splátky. Udělejte to poctivě a nic nevynechte. Hned uvidíte jak na tom jste a jestli si můžete dovolit zadlužit se. Půjčka rozhodně není řešením vleklých problémů z penězi. Pokud jste doposud nezvládali své výdaje tak to nebudete zvládat ani s půjčkou a úrokem.