Půjčky bez potvrzení příjmu

Půjčit si bez potvrzení příjmů je mnohdy velmi snadné, stačí vyplnit online formulář a počkat na telefonát. Po autorizaci zadaných údajů máte peníze na účtu. Pokud potřebujete peníze ihned a nemáte možnost nebo nechcete dokládat své příjmy, je dobré vědět, jak půjčky bez potvrzení příjmu fungují.

Půjčky bez potvrzení příjmů poskytují bankovní i nebankovní společnosti. Například i hypoteční úvěr lze uzavřít bez doložení příjmů, je však třeba počítat s tvrdšími podmínkami ze strany jejího poskytovatele, například vyšším úrokem. Půjčky bez potvrzení příjmů jsou pro věřitele obecně rizikovější, což se odráží i v podmínkách těchto úvěrových smluv.

Proč vůbec věřitelé většinou prověřují žadatele o půjčku? Protože mu poskytují finanční prostředky a je v jejich zájmu zajistit, aby dlužník byl schopen své závazky splácet – prověřováním bonity potenciálních klientů věřitelé snižují riziko, že úvěr nebude splacen.

Mnoho lidí však na půjčku s doložením příjmu nedosáhne. Buď proto, že podle kritérií daného poskytovatele nejsou dostatečně bonitní, nebo proto, že svůj příjem jednoduše doložit nemohou. Pro doložení příjmu nestačí totiž ledajaký příjem, musí jít zpravidla o stálý příjem například z pracovního poměru, kdy daný zaměstnanec již není ve zkušební lhůtě. Mezi žadateli o půjčku bez dokládání příjmu tedy mohou být například ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, které si nepravidelně přivydělávají, nebo mladí lidé, kteří jsou v práci krátce, protože nedávno dokončili školu, nebo důchodci žijící v domácnosti s dalšími lidmi.

Tyto úvěry jsou v případě malých částek bez zajištění – ve smlouvě je však ujednáno, že v případě neplacení dojde k neprodlenému exekučnímu vymáhání, poskytují tedy dlužníkovi malou právní ochranu, nebo s ručitelem či zajištění majetkem, nejčastěji nemovitostí nebo autem.

Nezřídka se však stává, že nabídku těchto půjček využívají lidé v tíživé osobní situaci, například nezaměstnaní. Prověřování bonity a síto, kterým musí žadatel o půjčku projít, má důležitý psychologický efekt – žadatel pochopí, že půjčka je závazek, a že potenciální věřitel potřebuje prověřit, zda svým závazkům žadatel dostojí. U půjček bez potvrzení příjmu, ačkoli se může jednat o seriózní nabídku, dochází k efektu opačnému – vytváří v žadateli pocit, že si půjčku na cokoli může dovolit.

Půjčky bez doložení příjmu poskytují seriózní i neseriózní poskytovatelé, žadatelům nezbývá než číst smluvní podmínky. Jakkoli se zdá krátká a stručná smlouva přívětivá, bývá právě takto napsaná smlouva často pro klienta velmi nevýhodná.

Co by měl tedy žadatel o takovouto půjčku sledovat? Rozhodně by měl číst smluvní podmínky, zvýšená opatrnost je u těchto produktů na místě, ani u seriózních poskytovatelů tímto přístupem nic nezkazíte. Zajímat se o to, zda je případné ručení úměrné výši půjčky (ručit za půjčku několika desítek tisíc domem úměrné není), jaká je roční výše úroků a RPSN (pozor na smlouvy, v nichž je RPSN i úroková sazba uváděna měsíčně). A v neposlední řadě jaký je postup při nesplacení úvěru.