Rychlá půjčka – výhody a rizika

Potřebujete rychle peníze? Třeba jen malý obnos, abyste vydrželi do výplaty, nebo zaplatili před výplatou nutnou opravu pračky? Pak právě pro vás existuje nabídka rychlých půjček. Před tím než si ji sjednáte se vyplatí vědět jak rychlou půjčku vybírat a na co dát případně pozor a jaká jsou rizika rychlé půjčky.

Poskytovatelé rychlých půjček je nabízejí do hodiny nejpozději do druhého dne s dobou splatnosti v řádu dnů až týdnů. Výhodou rychlé neboli finské půjčky je tedy snadné a pohodlné vyřízení žádosti (online nebo prostřednictvím SMS), většinou kterýkoli den v týdnu, 24 hodin denně a samozřejmě také rychlé poskytnutí prostředků v krátkodobé nepříznivé finanční situaci – například v případě nečekaných výdajů spojených s domácností.

Rizika rychlých půjček

Nevýhody rychlých půjček závisí na kvalitě poskytovatele – někteří poskytovatelé umožňují vrátit půjčené prostředky v termínu bez jakéhokoli poplatku nebo úroku. Jedná se tedy o výhodnou bezúročnou půjčku. Jiní si však i v takovémto případě účtují poplatek v určité výši. Mezi jejich nevýhody patří zejména vysoké sankce při nesplácení. U některých vysoká RPSN. Rychlá půjčka může být rizikovým produktem, pokud si spotřebitel – dlužník svého budoucího věřitele neprověří a pokud pečlivě neprozkoumá podmínky.

Komu je rychlá půjčka určena? Nabídka se liší podle konkrétního poskytovatele, ale zpravidla ji využívají lidé, kterým banka nebo jiný poskytoval úvěrů nepůjčí. Rychlou půjčku mohou ocenit žadatelé z řad důchodců, žen na mateřské nebo rodičovské dovolené či podnikatelé. Tedy lidé, kteří nemohou doložit dostatečný pravidelný měsíční příjem. Jinou skupinu žadatelů tvoří lidé v tíživé finanční situaci – někteří věřitelé totiž nechtějí potvrzení příjmů, nenahlížejí do registrů, nezohledňují případnou exekuci žadatele, a jejich nabídky tedy využívají převážně lidé, kteří tím své zadlužení pouze prohlubují.

Mezi poskytovateli samozřejmě působí i společnosti, kteří mají férové a transparentní podmínky. Zájemce si prověřují a půjčí jen těm, kteří jsou ochotni a schopni včas splatit. Rychlá půjčka sama o sobě rizikovým produktem není, ale pokud se pro ni rozhodnete je vhodné dbát zvýšené opatrnosti. Prověřit si jejího poskytovatele a číst smluvní podmínky. Mějte na paměti, že není vhodná jako řešení v případě dlouhodobých finančních problémů, ale je výhodné ji využít v případě, že potřebujete rychle a nejlépe z domova půjčit určitý finanční obnos o němž víte, že ho bez problémů do smluveného termínu splatíte.