10 rad jak nenaletět

Na co si dát při výběru půjčky pozor a nenechat se napálit? Zde jsou hlavní body. Nejsou tu popsány podvodné půjčky, ale jsou zde vypsány nejčastější triky jak klienta legální cestou oklamat a získat a pak jej tzv. oholit. Taky legálně. Koho zajímá jak se dělají přímo podvody nechť si přečte tento článek.

1. Vysoké poplatky

Vždy se ujistěte za co a jaké poplatky jsou účtovány. Firma si například může účtovat vysoký poplatek za odeslání dopisu se stavem Vašeho konta a podobně. Nebo třeba poplatek za předčasné splacení nebo naopak za odložení. Nejčastější, ale je poplatek za opožděnou splátku.

2. RPSN

Zaklínadlo jménem roční procentní sazba úroků. Zde si ohlídejte zda je stejně vysoké po celou dobu trvání smlouvy a neplatí například jen po určité období. Týká se to především dlouhodobých úvěrů.

3. Naléhání na podpis

Nenechte se nutit do podpisu čehokoliv. Jestli někdo urychleně tlačí k podpisu nebo na Vás jinak usilovně stále naléhá je to jasný signál, že něco není v pořádku. Pokud podepíšete něco nevýhodného těžko se to pak dokazuje.

4. Peníze do pár minut

Častý trik a slibování nemožného. Podobné nabídky jsou jen snahou jak udržet Vaší pozornost. Pokud toto někdo slibuje mějte se na pozoru a ověřte si zda to tak opravdu funguje. Pokud potřebujete mít peníze ještě týž den a přijdou až třeba za dva dny bude to asi znamenat problém. Peníze např. do 15 minut je reálné získat u opakovaných půjček.

5. Půjčujeme lidem bez příjmu

Nikdo již nesmí půjčovat někomu kdo nemá žádný příjem. Tuto taktiku neseriózní firmy nejčastěji zkouší na matky na mateřské, důchodce a studenty. I tito lidé budou muset svůj příjem doložit minimálně výpisem z banky.

6. První půjčka zdarma

Funguje to jen v případě, že vše včas a řádně zaplatíte. Jinak je účtováno mastné penále. Zadarmo nikdo nic jen tak nedává. Více informací zde. Takže ano, zadarmo to lze, ale jen za určitých podmínek.

7. Půjčování na živnostenský list

Existují subjekty, které doporučí založení živnostenského listu a následně Vám půjčí tzv. na ičo. Na tyto úvěry, ale neplatí zákon o spotřebitelském úvěru. Bohužel je to stále zůstává zákonem neošetřeno. Více o této hrozbě půjčování na živnostenský list.

8. Nesrozumitelné podmínky

Matoucí formulace Vás musejí hned varovat. Pokud něčemu nerozumíte ptejte se do té doby dokud nebude vše jasné. Není to žádná ostuda. Nikdo nerozumí všemu. Malé až nečitelné písmo ve smlouvách je také častá finta jak něco důležitého skrýt.

9. Neadekvátní záruky a ručení

Berete si půjčku ve výši pár tisíc korun a máte proti tomu dát zástavu v řádech desítek nebo dokonce stovek tisíc? Rychle dejte od takové nabídky ruce pryč.

10. Nedohledatelný poskytovatel

Jedna z věcí, kterou udělejte je to, že si vyhledejte v obchodním rejstříku zda firma skutečně existuje. Kdo chce mít jistotu, že bude vše probíhat v rámci zákonem nastavených mantinelů obrátí se na banku nebo firmu, která je již na trhu léta a za tu dobu ji prověřilo velké množství lidí.

Krátký dodatek

Nenaleťte hlavně sami sobě. Dobře zvažte jestli půjčku opravdu potřebujete a dobře si také spočítejte zda ji budete schopni splácet. Vyhnete se tak dluhové spirále.