Co dělat, když vám najednou před výplatou chybí peníze

Udělali jste o víkendech větší nákup než jste měli v plánu? Rozbila se vám mikrovlnka a potřebovali jste jinou? Nebo jen děti potřebovaly zaplatit lyžařský výcvik? Situací, které vás mohou přivést k prázdné peněžence pár dní před výplatou, je celá řada… a ruku na srdce, komu se to někdy nestalo. Co dělat když chybí peníze?

Nemít peníze není ostuda

Ne vždy je to, že vám došly peníze týden dva před výplatou, důkazem špatného hospodaření s penězi. Někteří z nás totiž nemají takový příjem, aby mohli budovat dostatečnou finanční rezervu a vše co vydělají utratí za běžný provoz, ačkoli si nijak nevyskakují. Pokud i vám na úspory nezbývá dost peněz a bojíte se nebezpečného zadlužování, můžete situaci, kdy vám chybí peníze do další výplaty řešit formou krátkodobé půjčky.

Půjčka jako jednorázové řešení

Pokud potřebujete rychle peníze a přitom jen na krátkou dobu, můžete se samozřejmě obrátit na rodinu nebo přátele. Je však dobré se připravit na zvídavé otázky nebo moralizující kázání – každý z nás hospodaří s penězi tak jak nejlépe umí a proto se i představa o správném nakládání s penězi liší člověk od člověka. Pokud se obrátíte na lidi, kteří vás znají a kteří k vám mají určitou citovou vazbu, nejedná se pouze o půjčku – je třeba počítat s tím, že budete pod drobnohledem a dotyčný se může ptát na co jste peníze potřebovali a za co jste je utratili. K půjčeným penězům se pak snadno přidá pocit viny nebo výčitky.

Krátkodobá půjčka, kterou včas splatíte

Chcete-li se vyhnout tázavým pohledům a přednáškám o tom jak byste měli příště hospodařit s penězi využijte některé z nabídek krátkodobých půjček. Tyto půjčky jsou postaveny na tom, že nabízejí jen malý finanční obnos na velmi krátkou dobu. U některých z nich máte navíc půjčku zdarma, tj. bez úroků i bez poplatků. Pokud ji včas splatíte – výhodněji si půjčit nemůžete.

Pokud se vám ale stává, že vám peníze do výplaty chybí každý měsíc nejsou krátkodobé půjčky tím nejlepším řešením. Jejich výhodu můžete poznat právě tehdy, když ji včas splatíte. Pokud ji začnete využívat jako jakou si kreditní kartu bude vás stát na úrocích a poplatcích poměrně hodně peněz. Proto krátkodobé půjčky využívejte jen velmi omezeně a pouze tehdy pokud víte, že úvěr bez problémů k datu splatnosti zaplatíte.