Desatero pro bezpečnou půjčku

Co všechno si pohlídat pokud chcete mít co největší jistotu, že nezaplatíte zbytečně víc, než musíte a smluvní podmínky Vám zajistí férovou pozici?

Zde je 10 bodů, které je vždy dobré dodržet

1. Opravdu velmi dobře zvažte, zda půjčku potřebujete

Zvláště v případě, kdy už splácíte jiný úvěr. Je vhodné dobře zvážit, zda opravdu další půjčku potřebujete a zvládnete ji bez větších problémů splácet. S největší pravděpodobností bude odpověď ne. Pokud opravdu potřebujete další peníze je nejlepší obrátit se tam kde už čerpáte. Mnoho firem umožňuje částku během splácení navýšit a posunout splatnost.

2. Nepůjčujte si proto, abyste splatili jiný dluh

Půjčka určená na splacení jiného dluhu je zaručená cesta do dluhové pasti. Půjčka by měla být vždy opodstatněná a měla by vždy odpovídat Vašim finančním možnostem. To mimo jiné znamená nebrat si víc peněz než opravdu potřebujete.

3. Nepůjčujte si na věci krátkodobé spotřeby

Jak takové věci poznat? Obecně platí, že by doba splácení úvěru neměla být delší než trvalost dané věci nebo trvání zakoupené služby. Půjčovat si na Vánoce nebo na dovolenou je typickým příkladem nevhodného účelu. Nedává také smysl zadlužovat se kvůli něčemu co k životu nepotřebujete (elektronika atd.).

4. Vytvořte si finanční plán

Měsíční splátky začleňte do Vašeho rodinného rozpočtu. Splátky zatíží rodinný rozpočet. Než si půjčku sjednáte, udělejte si měsíční a roční projekci výdajů a příjmů, abyste věděli, že půjčku bez problémů splácet zvládnete.

5. Pečlivě vybírejte poskytovatele půjčky

Doporučuje se obracet se na značkové poskytovatele, kteří podléhají určité formě kontroly – jedná se tedy o bankovní poskytovatele půjček nebo o členy České leasingové a finanční asociace. Kontrola České národní banky a etický kodex ČLFA je zárukou férového přístupu k dlužníkům a férových nabídek.

6. Zvažujte úrokovou sazbu i výši RPSN

I mezi seriózními věřiteli najdete značné rozdíly v nabízených službách. Neposuzujte proto výhodnost půjčky pouze podle výše úroku, ale zvažujte i RPSN, tj. procento z úvěru, které zaplatíte ročně na úrocích a všech spojených poplatcích navíc.

7. Pečlivě čtěte smluvní podmínky

Čtěte včetně příloh. Nabídky vždy posuzujte podle toho, co je uvedeno ve smluvních podmínkách, marketingové materiály, včetně reklamních bannerů, ukazují podmínky úvěru v mnohem příznivějším světle.

8. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Pokud něčemu nerozumíte, obraťte se na věřitele – seriózní věřitel by Vám měl být bez problémů schopen vysvětlit, co dané ustanovení znamená, případně se poraďte s někým kdo tomu opravdu rozumí.

9. Nepřistupujte na jakýkoli nátlak při podpisu smlouvy

Nezvěte si poskytovatele úvěru domů, nepodléhejte časové tísni a uzavření smlouvy o úvěru neuspěchejte. Jediný kdo bude v této situaci tratit budete Vy.

10. Sjednejte si pojištění proti neschopnosti splácet

Seriózní společnosti jej nabízejí jako součást smlouvy, vyplatí se ho uzavřít.