Dovolená na dluh

Kdy je nejvýhodnější kupovat zahraniční dovolenou? Samozřejmě v zimě. Nejlevnější prodeje jsou už od podzimu a pokračují i v lednu. Je to, ale období vánoc kdy mnoha lidem peněz moc nezbývá. Nabízí se zde samozřejmě možnost si vypůjčit. Jaká jsou však pro a proti takového rozhodnutí a máto vůbec smysl? Mimochodem jsou vánoce obdobím kdy se lidé nejvíce zadlužují z celého roku.

Výhodou dovolené na úvěr je fakt, že si ji můžeme dovolit hned. Můžeme odjet třeba za týden a pořídíme tak i dražší zájezd na který by jste jinak stěží našetřili. Budete-li dovolenou financovat neúčelovým spotřebitelským úvěrem, můžete navíc zafinancovat i jiné potřeby.

Je však rozumné se kvůli dovolené zadlužovat? Odborníci věnující se oblasti financí doporučují každou půjčku pečlivě zvažovat – půjčené peníze totiž něco stojí a proto bychom si měli půjčovat jen v tom případě, kdy se jedná o nezbytnost. Navíc by produkt nebo služba, které chceme z půjčky financovat, měl mít trvalejší hodnotu – tedy rozhodně delší, než je doba splácení daného úvěru.

Podrobnější informace na co se má a nemá smysl zadlužovat.

Půjčka na dovolenou nám umožní užít si pár hezký týdnů u moře, ale čeká nás mnohem delší doba pravidelného měsíčního splácení. Kdybychom se dívali na tento typ půjčky pohledem rodinného rozpočtu, zjistili bychom, že nás měsíčně půjčka zatíží na poměrně dlouhou dobu. Přitom dovolená je výdaj předvídatelný. Mohli jsme na něj tedy ušetřit. Pokud jsme na dovolenou nenašetřili je příčina buď v naší finanční nedisciplinovanosti, nebo v tom, že nám v rozpočtu zkrátka peníze nezbývají.

Každý kdo uvažuje o půjčce na dovolenou, by měl tedy pečlivě zvážit zda přínosy dovolené převyšují rizika a náklady spojené s úvěrem. Pokud potřebujete jet k moři například ze zdravotních důvodů je půjčka možná řešením, ale musíte mít jistotu, že budete moci úvěr bez problémů splácet. Samozřejmě se vyplatí nenechat se unést možnostmi, které půjčené prostředky poskytují a při výběru zájezdu se držet při zemi.

Jak půjčku na dovolenou získat pokud e už tak rozhodnete? Některé cestovní kanceláře nabízejí sjednání splátek přímo při podpisu smlouvy. Nemáte, ale možnost výběru úvěrové společnosti a musíte využít toho s kým cestovka spolupracuje. Je to pohodlné, ale nemusí to být to nejvýhodnější.

Jinak je možné využít jakýkoliv neúčelový spotřebitelský úvěr nabízený bankovními institucemi. Jako při sjednání každé půjčky se vyplatí sledovat celkové náklady spojené s úvěrem, tedy nejen úroky, ale i RPSN. Podrobně si pročtěte smlouvu a vždy srovnávejte nabídky několika poskytovatelů. Čas investovaný do výběru správné půjčky se vám vrátí v podobě ušetřených peněz a férových a transparentních smluvních podmínek.

Pokud je to nezbytně nutné je jednoznačné doporučení se kvůli dovolené nezadlužovat.