Jak poznat podvodné půjčky

Podvodné firmy a osoby můžete při troše snahy snadno odhalit. Větší riziko hrozí, když si budete půjčovat od soukromé osoby, ale ani firmy nejsou v tomto směru vyjímkou. Jak poznat podvodnou půjčku? První podle čeho lze poznat nabídku, která není v pořádku je neověřování v registru dlužníků. Každá firma nebo osoba, která půjčuje peníze je také chce dostat zpět. Proto si všichni solidní poskytovatelé nejdříve žadatele tzv. proklepnou. Pokud vám budou tvrdit, že si žadatele neprověřují a opravdu to nedělají je velmi pravděpodobné, že půjde o podvod.

Jak se podvádí

Nejčastěji je to požadavek na vratnou zálohu. Je to trochu paradox dávat někomu zálohu, když si chcete peníze půjčit, ale je to nejčastější způsob. Zejména u půjček v řádu několika desítek tisíc. Výše záloh (někteří používají termín vratná kauce) se různí. Mohou to být 3.000 nebo i 10.000 Kč. Někdo zase „jede“ na procenta z celkové částky. Po vyinkasování zálohy už zprostředkovatele nikdy neuvidíte. Telefon bude hluchý a razítka a adresy na smlouvě budou smyšlená. Podvodník tedy sebere zálohu a pak zmizí.

Podvodníci na internetu

Jsou samozřejmě všude, ale částečná anonymita internetu jim poskytuje živnou půdu a také možnost oslovit velké množství lidí. Děje se to hlavně na inzertních webech. Jak je poznat?

  • Opět jakékoliv platby ještě než dostanete peníze.
  • Jednoduchý způsob vyjadřování a písemná komunikace plná gramatických chyb.
  • Nedohledatelné kontakty. Především e-mail a telefon. Adresa může existovat, ale dotyčná osoba s ní není spjata.
  • Nevyžadovaný souhlas se zpracováním osobních údajů.
  • Extrémně výhodné podmínky ve stylu půjčíme každému bez ověřování.

Další způsob

Druhá daleko horší možnost je nepřiměřené forma ručení. Zatím co v prvním případě jde o drobné podvodníky, kteří jedou na „vlastní triko“ a jsou často policií dopadeni zde již jde o legální podnikání, které naše legislativa umožňuje. Jak to funguje? Firma vám peníze opravdu půjčí, ale požaduje nesmyslné ručení. Například bytem domem nebo autem. Při půjčce pár tisíc korun je hodnota záruky desítky nebo dokonce stovky tisíc korun. Daná firma dopředu počítá s tím, že se klient dostane do problémů a nebude splácet a získá tak například nemovitost, kterou žadatel ručil. Firmě tedy od začátku jde o získání jistiny.

Co ještě můžete udělat

  • Ověřte si zda sídlo firmy opravdu existuje.
  • Vyhledejte si o dané firmě nebo osobě recenze na internetu.
  • Nereagujte na inzeráty v tisku a na veřejných místech ve kterých je jako kontakt uvedeno pouze telefonní číslo.
  • Řiďte se zdravím rozumem.
  • Další body naleznete zde.

Podvodné půjčky recenze

Vzhledem k tomu, že je to stále žhavé téma vznikla na tomto webu stránka kde sami žadatelé a klienti hodnotí jednotlivé firmy. Něco jako černa listina. Je to asi ten nejlepší způsob jak zjistit jak to kde funguje. Hodnocení naleznete na této stránce.