Jak si nepůjčovat

Mnoho lidí nemá dostatek disciplíny a nedokáží efektivně spravovat své finance. Žijí ze dne na den a vůbec nepočítají s tím, že za několik dní mohou potřebovat peníze na něco co budou muset hned bez odkladu zaplatit. Většina z nich je toho názoru, že splácet je snadnější než šetřit.

Pokud jste také v této situaci a chcete tomu předcházet přečtěte si jak na to.

Odkládejte si stranou

Základ je vytvořit si finanční rezervu tzv. pro strýčka příhodu. Každý měsíc dejte malou částku stranou. Udělejte to vždy když Vám přijde výplata nebo jakýkoliv jiný příjem. Peníze nedávejte doma do hrníčku kde k nim máte snadný přístup. Bude Vás to pořád svádět do nich kdykoliv sáhnout.

Kam tedy peníze dávat? Založte si účet zdarma v nějaké bance a tam je posílejte. Např. Mbank, Air Bank, Zuno. Ideální je zavést si trvalý příkaz na současném účtu kam Vám nyní chodí peníze. Nestane se tak, že peníze nedáte stranou.

Důležité je nepořizovat si k tomuto druhému účtu platební kartu! Proč? Kreditní karta Vám dává možnost kdykoliv peníze použít. Pracně našetřené peníze tak můžete bez velkého rozmýšlení utratit za nějakou zbytečnost. Banky dnes karty dávají automaticky každému. Hned jak ji dostanete rozstříhejte ji na malé kousky.

Co dělat když vám dojdou peníze

Podle výše popsaného by k takové situaci nemělo dojít. Když se už dostanete do fáze kdy peníze dojdou vždy si půjčku od nějaké firmy dobře rozmyslete. Zkuste se nejdříve obrátit na někoho z blízkých nebo na zaměstnavatele zda Vám malou půjčku neposkytnou. Vyhnete se tak úrokům a dalším možným sankcím.

Na co si nepůjčovat

Když už se pro půjčku rozhodnete musí to být uvážené rozhodnutí. Zásadně si nepůjčujte na věci, které mají kratší životnost než je samotná doba splácení. Nejhorší je splácet něco co přestanete zakrátko používat nebo co už ani nebudete mít.

Kde si můžete půjčit se dozvíte na této stránce.