Jak vybrat poskytovatele

Po novele zákona by člověk neměl natrefit na nepoctivou firmu nebo osobu. Těžko si ale představovat, že to tak ve skutečnosti je. Jak se vyhnout podvodníkům zde již sepsáno máme. Dnes zkusíme poradit jak vybrat poskytovatele který vás jak se lidově říká nenatáhne. Nečekejte, ale konkrétní jména firem. Finální výběr a rozhodnutí je na každém podle jeho možností a preferencí.

Jak by měl poskytovatel ideálně vypadat? Ideální je samozřejmě ten, který vám bez prodlení půjčku dá. Ale nikdy neporovnávejte jen podle tohoto hlediska. Je více důležitějších hledisek.

Jak vybírat v bodech

  • Porovnávejte jednotlivé nabídky.
  • Ověřujte si veškeré informace.
  • Pokud je něco nejasné ptejte se.
  • Zjistěte si co bude když nebudete splácet včas.
  • Zajímejte se o pojištění.
  • Výběr neuspěchejte.

Neberte si půjčku od „firem“ na které máte jen telefonní číslo. Typicky to jsou nabídky, které najdete vylepené na veřejných místech nebo v inzertních novinách. Vždy chtějte kompletní kontakt včetně adresy a ověřte si zda tato adresa existuje a firma tam opravdu sídlí. S výběrem poskytovatele není vůbec od věci začít na internetu. Budete tak mít čas vše si v klidu pročíst a rozmyslet. Internet má i tu výhodu, že si můžete porovnat více firem najednou. Srovnání není jistě od věci.

Ještě před tím než si půjčku vezmete musíte mít k dispozici všechny informace, které chcete vědět. Pokud vám poskytovatel nechce například sdělit výši RPSN nebo uvádí neúplné informace hledejte jiného. Než podepíšete smlouvu musíte přesně vědět kolik budete celkově platit. To je velmi důležité a mnoho lidí to stále nedělá. U seriózního poskytovatele jsou tyto informace snadno dohledatelné.  Například pomocí kalkulačky na webových stránkách. Tam zadáte částku a hned vidíte celkovou výši vašeho úvěru. I když vše dohledáte danému poskytovateli zavolejte a ověřte si zda se informace shodují i po telefonu.

Velmi důležité je znát všechny sankce a situace při, kterých jsou účtovány. Tohle je nutnost za všech okolností. Vysoké sankce za pozdní splácení dostávají lidi často do velkých problémů. Nespoléhejte na to, že se to nemůže stát. Musíte předem vědět co budete dělat když taková situace nastane. Zjistěte si také zda se neúčtuje poplatek za odeslání výpisu se stavem Vašeho konta nebo jiné další poplatky za podobné úkony.

Chtějte vidět smlouvu ještě před jejím podpisem. Opět platí, že seriózní firma vám vzor smlouvy bez otálení dá. Ve smlouvě musíte všemu rozumět. Vyhýbejte se půjčkám kde je požadována nesmyslná zástava. Je neadekvátní ručit za půjčku ve výši několik tisíc korun autem nebo dokonce domem! Ideální je pokud jakákoliv zástava není vůbec požadována. Neberte si peníze od někoho kdo tvrdí, že nenahlíží do registru dlužníků. Je to velmi rizikové jak pro vás tak i pro samotného poskytovatele.

Objevují si nabídky kde vám budou dávat první půjčku bez navýšení a osvobození od jakýchkoliv úroků a poplatků. U těchto nabídek si dejte pozor zda se tím k něčemu nezavazujete do budoucna. Například ke vzetí opakované půjčky kde by na vás již mohl čekat velký úrok nebo RPSN i za první půjčku „zdarma“.