Kdy si můžete vzít půjčku?

Zdá se Vám otázka v nadpisu banální? Není tomu tak. Půjčku by jste si neměli brát kdykoliv si vzpomenete. Dluh je závazek. Ačkoliv se to někomu nemusí tak jevit dluh budete muset vždycky splatit. Tak to bylo a tak to vždycky bude. Je plno těch co k tomu nemají takový přístup a mají pak velký problém se z dluhů dostat. Před tímto přístupem nezbývá než každého varovat. V následujícím seznamu jsou vypsány body, které by měl každý kdo si půjčuje splnit.

Několik bodů, které je dobré vždy splnit

  1. Důkladně máte zváženo, že půjčku opravdu potřebujete a jsou vyčerpané veškeré jiné možnosti řešení finanční tísně (např. vedlejší zdroj příjmu, vypůjčení peněz v rodině, prodej nepotřebných věcí).
  2. Máte porovnáno několik nabídek. Výrazně tímto krokem ušetříte. Pokud se Vám líbí hned první nabídka ještě to neznamená, že je to ta nejlepší. Některá srovnání jsou i na tomto webu. Třeba podle toho kde přeplatíte nejméně.
  3. Vybíráte jen z prověřených firem. Jsou to jednoduše ty, které působí na trhu již řadu let. Je víc než pravděpodobné, že pokud někdo nedodržuje zákon s větším či menším časovým odstupem se na to přijde. Proto je dobré volit ty, které už to dělají dlouho. Většina firem se tím chlubí a má to uvedeno na svých web stránkách.
  4. Jste si jistí, že celou půjčku včas a bez prodlení splatíte. Nejdůležitější podmínka. Jinak to opravdu nedělejte. Nikdy, ale opravdu nikdy nečerpejte peníze když je jasné, že nemáte na vrácení. Zcela určitě se tímto způsobem dostanete do velkých problémů. Nemyslete si, že Vám někdo dlužnou částku promine.
  5. Pokud si půjčujete na hmotnou věc musíte mít jistotu, že ta bude mít hodnotu i po splacení. Jsou věci na které je lepší si našetřit. Také nemá smysl se zadlužovat kvůli něčemu co k životu nutně nepotřebujete. Typickým příkladem je spotřební zboží.
  6. Přesně víte kolik přeplatíte, kolik je RPSN a za co jsou účtovány sankce. Další velmi důležitá věc. Musíte vědět kolik a za co budete platit. Úroky mohou být nízké, ale může být účtován velký poplatek třeba za odeslání dopisu a podobně.
  7. Podmínkám půjčky rozumíte a shodují se s tím co Vám řekl zástupce firmy. Jednoduché pravidlo i v jiných případech. Nikdy nepodepisovat to čemu nerozumíte. Nenechte se do podpisu také nutit. Jestliže někdo takto jedná nejspíš nemá dobré úmysly.
  8. Jsou Vám známa rizika pokud nesplatíte včas. To úzce souvisí s předchozím bodem. Je sice hezké dostat na měsíc nulové úroky, ale nic není zadara. Nedodržíte termín vrácení a šup máte tam penále větší než běžný úrok.
  9. Nemáte žádnou nesplacenou půjčku. Případů kdy má někdo více půjček je bohužel stále hodně a je to jeden z největších problémů. Zde je pak jediným řešení sloučení do jedné, ale splacení celého dluhu se tím nezbavíte.
  10. Ve své žádosti chcete uvést jen pravdivé informace. V žádném případě to nedělejte jinak. Bez tak to firmy odhalí a šance, že to projde je mizivá. Pokud někdo jedná jinak je předem odsouzen k problémům.

Byla odpověď na všechny body ano? Bravo. Půjčku si nebudete brát zbytečně a neuváženě. Přesto, ale ještě jedno doporučení a to přečíst si jak si nepůjčovat. To je totiž vždy to nejlepší co můžete udělat.