Na co si nepůjčovat

Hodně lidí se zadlužuje bez uvážení. Předem neřeší z čeho budou peníze vracet a jestli vůbec budou schopní splácení. Kdo takto postupuje bude mít brzo problémy. Lidé si často doslova půjčují na každou blbost. Ze všech stran se na nás valí reklama jak snadné je si vzít půjčku, že je to vlastně děsně cool a úplně normální žít na dluh. Stačí jen vyplnit žádost a peníze Vám bez námahy do pár minut přistanou na účtě. Zadlužit se, ale třeba kvůli novému mobilu je vyložená hloupost. Ani půjčka na vánoce není zcela rozumná i když je to kvůli dětem. Kde už to má smysl jsou půjčky nebo úvěry na bydlení. Jednoduše proto, že jde o investici s dlouhodobou hodnotou.

Jednoduché pravidlo říká, že by si člověk měl půjčovat jen na věci, které budou mít hodnotu i dlouho po zaplacení půjčky. To třeba není dovolená na splátky. Podívat se do světa je sice lákavé, ale je to jen na pár dní. Splácet, ale budete několik měsíců nebo i roky. Tedy ještě dávno po návratu a v době když už bude čas na další dovolenou.

Hodně úvěrů se čerpá na černou elektroniku. Každý si musí zvážit jestli doma nutně potřebuje velkou televizi a položit si otázku co bude dělat pokud se v domácnosti během krátké doby rozbijí jiné spotřebiče, které jsou opravdu potřeba. Lednička, pračka, myčka. Drahý mobil na splátky je vyložená hloupost. Dobře poslouží i o hodně levnější modely kvůli kterým se nemusíte zadlužovat. Navíc je to věc, která často padá z ruky a rozbíjí se a lze ji snadno ztratit nebo může být odcizena.

Pokud na něco nemáte peníze dobře zvažte zda danou věc opravdu potřebujete a zda Vám opravdu stojí za to se kvůli tomu zadlužovat. I když se to tak nemusí jevit radost z nové věci bude trvat krátkou dobu a pak zbudou jen ty nepříjemné splátky. Když už to musí být je dobré mít něco našetřeno a půjčovat si jen menší část. Ostatně šetřit peníze je dobrý test jak budete schopnosti splácet. Je nutné si také uvědomit, že určitou část peněz dáte na úrocích. To nesmíte při rozhodování zapomenout zohlednit a připočítat.

Než si půjčku vezmete pár dní vyčkejte a mezitím přemýšlejte o jiném možném řešení. Také si sepište všechny Vaše příjmy a výdaje. K nim ještě připočtěte případné splátky. Udělejte to poctivě a nic nevynechte. Zaznamenejte i drobné zdánlivě bezvýznamné částky. V součtu to už tak zanedbatelné nebudou. Je dobré mít přehled o svých financích a vědět za co všechno peníze vydáváte. Hned uvidíte jak na tom jste a jestli si můžete dovolit zadlužit se. Zkrátka si nenechte zbytečně vytahovat peníze s kapes.