Na co si půjčit a na co na šetřit
Na co si půjčit a na co si raději našetřit je častá otázka od lidí, kteří většinou mají problém s hospodaření s penězi. Berou si peníze bez rozmyslu na vše a moc (někdy vůbec) nepočítají. Nepočítají hlavně s tím, že budou muset vše plus tučný úrok svým věřitelům vrátit. Možná Vám to přijde neuvěřitelné, ale je to tak. Existují nepsaná pravidla na co se v uvozovkách vyplatí si půjčit a co je lepší kupovat z vlastních nastřádaných peněz. Neexistuje na to žádná horní hranice. Určuje se to trochu jinak. Jak to se dozvíte když budete číst dále.
Jsou období v roce kdy je téma půjčování peněz aktuální více než jindy. Typicky jsou to vánoce. Je to ožehavé téma a asi nikdo nechce připravit zejména dětem vánoce bez dárků a stromečku. Právě půjčování na vánoce je, ale velkou pastí. Lidé se v tomto čase nechají snadněji zlákat. Čehož se samozřejmě i využívá a zneužívá. Obecně se, ale dá říci, že půjčková sezóna trvá v průběhu celého roku. Zkrátka peníze jsou potřeba neustále.
Ale vraťme se k tématu. Jak tedy poznat na co si udělat tzv. dluh a na co už ne? Je na to jednoduché pravidlo.
Nepůjčovat si na nic co má kratší životnost a dobu užívání než je doba splácení.
Prostě neplatit za něco déle než budete danou věc užívat. Typicky se to týká malé spotřební elektroniky. Brát si mobil nebo tablet na splátky je čirý nerozum. Jsou to věci, které rychle stárnou a až je splatíte budou zastaralé. A můžete si jít znovu půjčit. A tak pořád dokola. Podle čeho se dále řídit? Vždy dobře zvažte zda danou věc opravdu tak nutně potřebujete nebo po ní jen toužíte a závidíte ji lidem ve svém okolí. Nulové navýšení je jistě lákavé svým způsobem i výhodné. Pokud opravdu nulové je.
A jak se před unáhlenou koupí ochránit? Jednoduše. Nikdy nekupujte nic hned. Vždy si dejte pár dní nebo ideálně týdnů na rozmyšlenou. Pokud i potom dojdete k závěru, že dotyčnou věc opravdu nutně potřebujete zvažte další kroky. Další dobrý způsob jak si „otestovat“ sama sebe je následující. Dávejte si každý měsíc na stranu částku, kterou by jste měli splácet. Vydržte alespoň 2 až 3 měsíce a uvidíte. A možná se vám nakonec podaří na danou věc našetřit :). Když ne celou částku tak alespoň její část.
Žití na dluh je tak trochu moderní a pohodlné. Spoustě lidí to umožňuje pořídit si věci na, které jinak nemají. Nic proti tomu. Ale musí se postupovat s rozvahou a racionálně.