Nejvýhodnější půjčku nemusí nabízet vždy jen banka. Nevěříte?

nej-pujcka

V současné době nabízí půjčky na trhu odhadem desítky tisíc poskytovatelů. Jde jednak o poskytovatele bankovní, jednak nebankovní. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl z hlediska bezpečnosti daného úvěru a podle čeho se při výběru půjčky rozhodovat? Zde je malé porovnání ze kterého není jasný vítěz.

Bankovní poskytovatelé, tedy banky, spadají pod nejvyšší stupeň kontroly – dozoruje je Česká národní banka. Jasná výhoda. Nebankovní poskytovatelé tvoří široké spektrum poskytovatelů půjček, mezi nimiž najdeme velmi seriózní věřitele, stejně jako tzv. lichváře, tedy poskytovatele velmi nevýhodných úvěrů. Zde není lehké se zorientovat.

Jak poznáme, že je daný poskytovatel půjčky bezpečný? Jednoduchým kritériem by mohla být férovost úvěru (přiměřenost úrokové sazby a RPSN) a transparentnost podmínek. Seriózní poskytovatel půjčky ochotně a v úplnosti zodpoví všechny vaše dotazy, poskytne potřebné informace o sobě a nabídne rozumné podmínky sjednání úvěru. To platí pro obě skupiny.

Naopak u neseriózního poskytovatele se často setkáte s neúplností poskytnutých informací, neochotou poskytnout klientovi další informace a mnohdy i chybějícími informacemi o samotném poskytovateli úvěru. Nezřídka je na klienta vyvíjen nátlak ohledně podpisu smlouvy.

Z provedených srovnání nabídek bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček vychází, že některé značkové nebankovní společnosti nabízejí dokonce lepší podmínky než bankovní poskytovatelé úvěrů. Některé banky navíc na konkrétní úvěr nabízí vyšší RPSN než některé nebankovní společnosti. Přesvědčení, že nejlepší půjčku vám nabídne vždy banka, je tedy všeobecně rozšířený omyl.

Uvažujete-li o úvěru, nebojte se kontaktovat i nebankovní poskytovatele úvěru. Nechte si vypracovat nabídku podle vašich konkrétních požadavků a porovnejte několik nabídek mezi sebou. Srovnávejte vždy úrokovou sazbu, výši RPSN, ale i celkové podmínky úvěru, včetně sankcí za nesplacení. Pamatujte, že ačkoli hledáte půjčku, vybírat byste měli především jejího poskytovatele.

Ideální je, když si uděláte čas a objedete si několik bank a zároveň i nebankovních institucí a všechny získané nabídky si porovnáte mezi sebou. Uvádět zde konkrétní tipy by bylo zavádějící, protože podmínky a úrokové sazby se často mění.