Neuvážené zadlužování a jak jej řešit

zadluzovani

Jaké jsou nejčastější důvody zadlužování a jak se jim vyhnout? Lidé si berou půjčky neuváženě a vůbec neřeší jak budou splácet. Přitom stačí věnovat pár minut jednoduchým výpočtům, které odhalí zda na to vůbec bude dotyčná osoba mít.

Důvodů proč si lidé vezmou půjčku je celá řada. Velmi často jsou to naprosto banální a zbytečné důvody. Zadlužovat se kvůli nové televizi, mobilu či dovolené u moře je naprosto zbytečné. Bohužel je to velmi častá záležitost a téměř jistá cesta k problémům.

Pak tu jsou těžké životní situace. Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, rozchod s partnerem a s tím spojená otázka bydlení. To už jsou opodstatněné případy ve kterých si vypůjčit. Ale i v tomto případě lidé moc nemyslí na budoucnost.

Do dluhů také padají mladí lidé s příchodem dítěte. Je to velká finanční zátěž. Když na ni nejsou připraveni a nemají naspořeno těžko to ustojí. Končí to až půjčkami pro ženy na mateřské.

Dost často se také stává, že lidé chtějí pomoci někomu v rodině. Samozřejmě někomu kdo není schopen splnit podmínky úvěrových společností. Z toho je již jasné, že nebude ani schopen splácet i naivnímu důvěřivci z rodinného kruhu. Tyto situace rozvrací celé rodiny na dlouhá léta dopředu.

Proč se padá do dluhů

Velká většina budoucích dlužníků přeceňuje své finanční možnosti a špatně odhadnou svoje možnosti jak dluh splácet. Zcela běžně nemají vůbec představu o svých měsíčních výdajích. A už vůbec nekalkulují s tím, že v průběhu roku mají jednorázový vyšší výdaj například na pojistné plnění a podobně.

Lidé nejsou na tyto situace připravení a pak jim prakticky nezbývá nic jiného než sáhnout po spotřebitelském úvěru. Jednoduše proto, že nemají žádnou finanční rezervu na horší časy. Téměř okamžitě jsou pak bez prostředků.

Co určitě nedělat

  1. Nevytvářet si finanční rezervu.
  2. Nebrat si půjčku na splacení jiného dluhu.
  3. Nepodepisovat nejasnou smlouvu.
  4. Nebrat si půjčky, které mají vysoké pokuty za nesplácení.

Rady závěrem

Půjčujte si jen pokud je to nezbytně nutné a na důležité věci a jen sumu kterou potřebujete. Vyhrává ten kdo se nezadluží.

Evidujte si kolik máte měsíční výdaje a sepište si i jednorázové platby během celého roku. To Vám jednoduchým způsobem utvoří představu kolik utrácíte a jestli je ještě prostor na pravidelnou měsíční splátku úvěru.

Když se dostanete do problémů ihned kontaktujte věřitele a zkuste si s ním dojednat odložení splátek. Jestli je to vůbec možné musí být jasné už ze smlouvy. Proto tomu věnujte pozornost už při jejím podpisu.

Buďte obezřetní při využívání kreditních karet a kontokorentů. Jejich snadná dostupnost je zrádná. Výhodné jsou jen pro ty co jsou dodržet stanovené podmínky.