Nezodpovědné zadlužování

Mnoho lidí si bere půjčku bez velkého rozmýšlení. Vůbec neuvažují o tom jak budou schopni splácet. Snadná dostupnost úvěrů skoro na každém rohu tomu jen nahrává. Hodně lidí se zadluží bez dlouhého přemýšlení. Potřebují peníze tak si prostě půjčí. O nic přeci nejde a dělá to tak každý. Počet těch, kteří k tomu takto přistupují před vánoci ještě stoupá.

Plánování je základ

Pokud si neplánujete finance alespoň na měsíc dopředu (ideálně alespoň na 6 měsíců) může se vám snadno stát, že už několik dní před výplatním termínem nebudete mít žádné peníze. Komu se toto děje pravidelně měl by se podívat na svoje pravidelné výdaje a plánovat si za co se budou peníze utrácet.

Řešit situaci kdy se peníze nedostávají krátkodobou půjčkou se pak přímo nabízí. A když to dobře nezvážíte, protože v takové situaci peníze potřebujete co nejrychleji (tlačí vás čas) vezmete si i nevýhodný úvěr. Na problém je pak zaděláno. Málo kdo si dopředu dovede představit jaké to je pravidelně posílat peníze na splátky. Tyto peníze budou prostě každý měsíc chybět.

Pravda o splácení

Většina půjček má velmi vysoké úroky. Ti co si nedokáží úrok spočítat a orientují se jen podle výše splátek mohou snadno získat pocit, že mnoho nepřeplatí. 50.000 Kč se splátkou jen 1.050 Kč měsíčně to zní přece skvěle. No neberte to. Nebo 5.000 Kč na 30 dní s přeplatkem jen 165 Kč. Takovou reklamou jsme každý den všude doslova masírováni.

Ale pokud někdo není schopen za rok naspořit vůbec nic bude pro něj i ta tisícovka oříšek. Pokud navíc přijdou nečekané problémy se splácením přijdou další sankce. Ty bývají opravdu velmi vysoké. V tomto směru se blýská na lepší časy a maximální výše pokut mají být „zastropovány“ zákonem. Dále by mělo platit, že se nikdo nebude moci zadlužit více než bude schopen splácet. Otázkou je jak budou v tomto případě nastaveny mechanizmy kontroly.

Co tedy doporučit?

Zjistěte si o půjčce co nejvíce informací. Důkladně, ale opravdu důkladně si pročtěte obchodní podmínky. Zejména se podívejte za co, kdy a jak vysoké hrozí sankce. Porovnejte si více nabídek a nepřistupujte hned na tu první. Vyhýbejte se nabídkám, které nepožadují prakticky žádné dokladování. Zjistěte si zda jde splatnost odložit a kolik se za to platí. Každé zadlužení si opravdu důkladně promyslete. Zkuste si nejdříve každý měsíc dát nějaké peníze stranou. Neberte si půjčku na nic co opravdu k životu nepotřebujte. Upadnutí do dluhové pasti je velmi nečekané a hrozí opravdu každému. Sami sebe ujistěte, že danou věc opravdu potřebujete.