Nezodpovědné zadlužování mladých lidí

Mladý člověk často jedná neuváženě a svoje kroky si moc dopředu nerozmýšlí. Svým způsobem ho k tomu ani nic nenutí. To může být v případě financí kde je potřeba plánovat v horizontu několika let dopředu velmi nebezpečné. Nepromyšlené nakládání s penězi je nebezpečné u každého a v každém věku. U mladých lidí je to, ale o to vážnější, že případné problémy budou velmi výrazně brzdit start do samostatného života kdy si budou muset vše řešit a platit sami.

Pro snazší pochopení jeden názorný příklad. Mladý muž bydlící u rodičů. Má trvalé zaměstnání za které pobírá díky zvyšujícím se mzdám velmi solidní výplatu. Jeho výdaje za bydlení a ostatní díky tomu, že ještě žije u svých rodičů (mama hotel) nejsou moc velké. Takže poměrně nezřízeně utrácí a jde tzv. od výplaty k výplatě. Jednoho dne dojde k závěru, že se dál již neobejde bez pořádného auta ačkoliv ho vlastně nutně k ničemu nepotřebuje. A protože nešetřil a každý měsíc vše rozházel bude si muset půjčit. Na půjčku celkem snadno díky svému příjmu dosáhne.

Takže si půjčí a zadluží se na dobu 5 nebo 7 let, ale i na více let. Pokud pravidelně splácí je všechno v pořádku. Pokud se dostanete do finančních problémů a splácet přestane vyvolá to problémy na několik let. Jejich vyřešení se může táhnout dlouhá léta. V té době už může potřebovat peníze na něco úplně jiného. Dospěje a bude chtít řešit bydlení a případně založit rodinu. Jenže s dluhem to bude skoro neřešitelné. Další možné scénáře jsou popsány nížeji.

Pokud zvažujete koupit auto na splátky doporučujeme si přečíst jak má půjčka na auto vypadat a jak postupovat při jejím výběru.

Dalším příkladem může být nákup zboží na splátky ve velkém. Velmi často to bývá zboží, které daná osoba vlastně ani k životu nepotřebuje, ale kupuje si danou věc jen proto, že po ní touží a přitom na ni nemá peníze. Typickým příkladem je drobná elektronika jako jsou mobilní telefony. Když už nemůžete odolat vyčkejte alespoň na akce, které obchody často nabízejí. Zboží je v nich levnější nebo se nabízejí splátky bez navýšení.

Většina dluhů je na několik let během kterých se radikálně mění potřeby mladého člověka. Může se také stát něco nečekaného. Nemoc, úraz, ztráta zaměstnání, těhotenství. Člověk také může přestat všechno stíhat splácet, protože peníze potřebuje někde jinde nebo dojde k nečekané události. Může také zcela záměrně své dluhy přestat platit. Ale to už je trochu jiná kapitola.

Může pak nastat situace kdy potřebuje půjčku nebo úvěr na něco co má opravdu smysl což je nejčastěji bydlení, ale není již šance někde peníze čerpat. Nikdo nechce takovým lidem půjčovat.

Také se stává, že přestože již je vše zaplaceno přesto je člověk všude odmítán. Důvod? I za jednu opožděnou platbu se můžete dostat do registru dlužníků. Výmaz pak nebývá úplně jednoduchá věc a stojí další peníze.

Rada na závěr? Myslete víc na svojí budoucnost. Než si vezmete půjčku dobře zvažte zda je to opravdu dobrý nápad. Splácení čehokoliv i když se to nezdá je neskutečná otrava a zátěž pro každou peněženku. A když se dostanete do finančních problémů může e jejich vyřešení táhnout léta. Ty léta mládí, které šlo strávit úplně jinak a lépe. Více o tom jak předejít neuváženému zadlužování a jak zadlužení řešit pokud už se do problémů dostanete.