Nový zákon o půjčkách v praxi

Nový zákon o ochraně spotřibetele má chránit lidi především před pádem do dluhové pasti. Zákon platí již 9 měsíců. Před tímto zákon bylo na trhu zhruba 60.000 poskytovatelů. O novou licenci si požádalo jen 108 subjektů.

Podle nového zákona musí být žadatel důkladně prověřen a snížit případné pokuty za nesplácení. Například u Providentu za první půl rok tohoto roku dostalo půjčku zhruba více 60 000 tisíc žadatelů. Může se to zdát hodně, ale i tak půjčku nedostalo 2 ze 3 žadatelů. Nejčastějším důvodem jsou nedostatečné příjmy. Podle mluvčího Providentu Ondřeje Holoubka je nyní (polovina září) druhé nejsilnější období hned po vánocích. Vloni byla průměrná půjčená částka 15.000 korun a letos už je to 23.000 korun.

První signály o tom, že nový zákon o spotřebitelských úvěrech začíná fungovat chodí i z poradenských center pro finanční tísni. Klienti těchto center mají menší počet dluhů. Pomalu také mizí mikropůjčky. Počet malých půjček podle nich klesl tak zhruba o 10%. Malé úvěry splatné do 30 dnů jsou nejrizikovější.

Zájem, ale o spotřebitelské úvěry domácností u nás i nadále stále stoupá. Meziroční nárůst za měsíc červenec je 17,4% s průměrným úrokem 8,9%.

Zdroj: ČT 24.