Nový zákon o spotřebitelských úvěrech

V současnosti je u nás zhruba 60.000 poskytovatelů úvěrů a půjček. V této oblasti se chystá nový zákon. Zavádí celou řadu změn. Předně nebude moci poskytovat půjčku každý tak jak je tomu dnes. Vše to jsou skvělé zprávy pro ty co o půjčce uvažují. Ale vezměme to popořádku.

Nově budou nebankovní poskytovatelé podléhat kontrole České národní banky. Tam bude také vydávat a případně i odebírat licence k činnosti. Je až z podivem, že tomu tak již dávno není. Mnoha lidem by to ušetřilo spousty starostí s nesplácením a většina by se nedostalo ani do velkých dluhů.

Dnes je to tak, že peníze může půjčovat každá soukromá osoba se živnostenským listem. A pokud se Vám něco nezdá máte možnost obrátit se „pouze“ na Českou obchodní inspekci. Po avizované změně budou muset soukromníci a firmy prokazovat svou odbornou znalost. Budou se také muset prokázat kapitálem 20 miliónů korun což bude pro mnohé likvidační. Mezi další požadavky patří také maturita.

Další výrazná změna se týká sankcí a všemožných pokut. Tzv. penále nebude moci přesáhnout 70% z vypůjčené částky. To je ta nejlepší a nejpříjemnější změna. Je mnoho poskytovatelů, kteří lákají na nízký úrok a vydělávají právě na různých často nesmyslných sankcích. To také skončí. Nikdo již díky tomu nepřijde o střechu nad hlavou kvůli nízké půjčce.

Pokud vše půjde podle předpokladů zákon začne platit ještě v roce 2016. Ovšem na získání povolení od ČNB (viz. výše) je lhůta 24 měsíců.

Zkusme ještě odhadnout co se stane. Trh půjček úplně nevymizí. Bude tu dál. Mnoho jednotlivců a lokálních firem skončí. Především proto, že nebudou na jištění. Oněch 20 miliónů. Středně velcí se budou spojovat a budou tak vznikat nové firmy. Mezi těmi co zůstanou bude větší konkurence. Což logicky přináší nové a výhodnější úvěry a půjčky.

Zkrátka. Bez ohledu na to jak to doopravdy bude běžný člověk, který se dostane do finanční nouze a rozhodne se pro půjčku na tom bude lépe než do teď.

Zde si můžete přečíst jak nový zákon v praxi funguje.