Podle čeho vybírat půjčku?

Uvažujete-li o půjčce, je vhodné vědět, jak postupovat při jejím výběru. Nabídka krátkodobých půjček je nepřeberná a pro spotřebitele také bohužel často nepřehledná. Jak postupovat, aby jste zvolili férovou půjčku, která bude vyhovovat Vašim potřebám? Co vlastně nabízejí seriozní poskytovatelé půjček?

S výběrem zbytečně nepospíchejte

I v případě, že potřebujeme sjednat půjčku rychle, je vhodné výběr věřitele nepodcenit a neuzavírat smlouvu hned s prvním poskytovatelem úvěru na kterého narazíme. Proč? Protože parametry se mnohdy výrazně odlišují a podceníme-li výběr na začátku můžeme pak po podpisu smlouvy litovat. Zejména pokud se dostaneme do finančních potíží. Ačkoli nabídka půjček sjednaných online za pár okamžiků nemusí být sama o sobě nevýhodná, vyplatí se věnovat výběru věřitele dostatek času.

Jak tedy postupovat?

Z množství potenciálních věřitelů si vyberete několik důvěryhodných a porovnávejte jejich nabídky, včetně smluvní dokumentace. Koho můžete považovat za důvěryhodného věřitele? Můžete si pomoci mírou kontroly, které poskytovatel podléhá – z tohoto pohledu mezi důvěryhodné věřitele patří všechny bankovní instituce (dozorované Českou národní bankou) a společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci. Pokud někdo potřebnou licenci nemá v žádném případě si u něj půjčku neberte.

Z nezávislých průzkumů vyplývá, že bankovní poskytovatel úvěru není vždy zárukou toho, že podmínky úvěru jsou nejvýhodnější, řada nebankovních poskytovatelů úvěrů totiž nabízí výrazně lepší podmínky.

Podle čeho porovnávat konkrétní nabídky?

Srovnávejte nejen úrokovou sazbu, ale také RPSN (roční procentuální sazbu nákladů). Úroková sazba ukazuje, jak drahé peníze si půjčujete – čím nižší úrok, tím levnější peníze. RPSN je ukazatel, který zahrnuje úrok a všechny ostatní náklady s úvěrem spojené (poplatky, vedení úvěru apod.), a ukazuje tedy, kolik úvěr ve skutečnosti celkem stojí. RPSN se udává v % za rok – pozorně čtěte smluvní podmínky, někteří neseriózní věřitelé uvádí RPSN např. za měsíc.

S těmito parametry si však nevystačíte. Zásadní je porovnat i smluvní podmínky úvěru – měli by jste se zajímat zejména o to, jaký postup je uplatňován v případě, že nebudeme moci úvěr splácet, a zda jsou případné sankce přiměřené. I když třeba tuto situaci při podpisu smlouvy nepředpokládáte reálně může kdykoliv nastat. Je třeba ji zvážit a smluvně přijatelně ošetřit.

Dalším bodem je přiměřenost případné zástavy k výši půjčky. Nepřiměřenost požadované zástavy je jasnou zprávou o tom, že věřitel není seriózní. Pro dlužníka je dále důležité mít možnost sjednat si v rámci smlouvy o úvěru pojištění neschopnosti splácet.

Čas věnovaný výběru správné půjčky se Vám vyplatí. Získáte lepší podmínky nejen z hlediska celkových nákladů, ale i Vaše pozice ve vztahu k věřiteli bude výhodnější.