Půjčit si na Ježíška?

Konec roku je tradičně finančně nejnáročnějším obdobím z celého roku. Vyšší náklady nesouvisí jen s vánočními dárky, ale také se zvýšenou spotřebou dražšího jídla a pití během svátků. Přidáme-li k tomu výdaje spojené s oslavou Silvestra například na horách nebo zimní lyžování mezi svátky, mohou se naše obvyklé výdaje zvýšit i několikanásobně. Jak takovou situaci řešit?

Skutečnost, že na konci roku dochází ke kumulaci jednorázových výdajů, není překvapující. I z tohoto důvodu se lze na nákladný závěr roku připravit předem – na Vánoce, stejně jako na ostatní výdaje lze šetřit po celý rok. Takové řešení však vyžaduje značnou disciplínu, do které se nám mnohdy nechce. Jiným možným řešením je kupovat dárky po celý rok, výdaje se tak rozloží do více měsíců, nebo zavést režim menších dárků, které nemusí znamenat zátěž pro rodinný rozpočet. Tento krok je ovšem nutné také plánovat a počítat s ním v měsíčních výdajích. Chce to zkrátka disciplínu, kterou ovšem málo kdo z nás má.

Pokud jste ani jedno z uvedených řešení nezvolili a na závěr roku vám nezbývá dostatek finančních prostředků, je možným řešením půjčka, přesněji neúčelový spotřebitelský úvěr. Poskytnout ho mohou banky nebo nebankovní společnosti v různé výši, nejčastěji si lidé půjčují před svátky v řádech několika desítek tisíc korun a úvěr splácejí minimálně rok, přičemž průměrný Čech utratí za vánoční dárky letos sumu blížící se šesti tisícům. Je však rozumné vzít si na Vánoce půjčku?

Obecná doporučení týkající se zodpovědného zadlužování říkají, že půjčovat bychom si měli na věci dlouhodobé spotřeby, kdy by doba splácení úvěru neměla rozhodně přesáhnout životnost dané věci. Druhým doporučením je jednoduché pravidlo, že půjčovat bychom si měli na věci, které opravdu potřebujeme a bez nichž se v životě neobejdeme – vánoční dárky ani sváteční hody k tomu rozhodně nepatří. Jak již bylo zmíněno. Musíte počítat s tím, že budete splácet i rok a to už před vámi budou další svátky.

Jaká úskalí mohou být spojena s půjčkou na Vánoce? Především je třeba si uvědomit, že prosinec rychle skončí, ale půjčku budeme splácet pravděpodobně ještě celý rok nebo i déle. Pokud si spočítáte, kolik vás celkově bude půjčka stát, možná usoudíte, že to opravdu za zaplacení prosincových výdajů, z nichž jen některé jsou opravdu nezbytné, nestojí. Opravdu si dobře spočítejte kolik vás bude vše stát a zvažte zda budete mít na splácení.

Uvažujte také nad dalším vhodnějším řešením. Tím může být využít například bezúročné období na kreditní kartě a kupovat jak dárky, tak jídlo velmi skromně. A zejména – příští rok zvolit jiný způsob, jak financování výdajů spojených s koncem roku řešit.