Půjčky bez potvrzení příjmu
Pokud potřebujete peníze ihned a nemáte možnost nebo nechcete dokládat své příjmy, je dobré vědět, jak půjčky bez potvrzení příjmu fungují. Nejdůležitější je zjistit si do detailu všechny podmínky. Půjčky bez potvrzení příjmů jsou pro věřitele obecně rizikovější, což se odráží i v podmínkách těchto úvěrových smluv. Číst smlouvy by, ale mělo platit u jakéhokoliv úvěru.
Proč vůbec věřitelé prověřují žadatele o půjčku? Protože mu poskytují finanční prostředky a je v jejich zájmu zajistit, aby dlužník byl schopen své závazky splácet – prověřováním bonity potenciálních klientů věřitelé snižují riziko, že úvěr nebude splacen.
Mnoho lidí na půjčku při předložení příjmu nedosáhne. Buď proto, že podle kritérií daného poskytovatele nejsou dostatečně bonitní nebo proto, že jej doložit vůbec nemohou. Pro doložení příjmu nestačí mít „nějaký příjem“. Musí jít zpravidla o stálý příjem například z pracovního poměru, kdy daný zaměstnanec navíc již není ve zkušební lhůtě. Mezi žadateli o půjčku bez dokládání příjmu mohou být například ženy na rodičovské dovolené, které si nepravidelně přivydělávají, nebo mladí lidé, kteří jsou v práci krátce, protože nedávno dokončili školu, nebo důchodci žijící v domácnosti s dalšími lidmi.
Tyto úvěry jsou v případě malých částek bez zajištění – ve smlouvě je však ujednáno, že v případě neplacení dojde k neprodlenému exekučnímu vymáhání. Poskytují tedy dlužníkovi malou právní ochranu. Nebo s ručitelem či zajištění majetkem, nejčastěji nemovitostí nebo autem. To je samozřejmě velmi rizikové. Proto je nutné číst smlouvy a dopodrobna si vše nechat vysvětlit.
Nezřídka se však stává, že nabídku těchto půjček využívají lidé v tíživé osobní situaci, například nezaměstnaní. Prověřování bonity a síto, kterým musí žadatel o půjčku projít, má důležitý psychologický efekt – žadatel pochopí, že půjčka je závazek, a že potenciální věřitel potřebuje prověřit, zda svým závazkům žadatel dostojí. U půjček bez potvrzení, ačkoli se může jednat o seriózní nabídku, dochází k efektu opačnému – vytváří v žadateli pocit, že si půjčku může dovolit.
Půjčky bez doložení příjmu poskytují seriózní i neseriózní poskytovatelé, žadatelům nezbývá než číst smluvní podmínky. Jakkoli se zdá krátká a stručná smlouva přívětivá, bývá právě takto napsaná smlouva často pro klienta velmi nevýhodná.
Co by měl tedy žadatel sledovat? Rozhodně by měl číst smluvní podmínky, zvýšená opatrnost je u těchto produktů na místě, ani u seriózních poskytovatelů tímto přístupem nic nezkazíte. Zajímat se o to, zda je případné ručení úměrné výši půjčky (ručit za vypůjčenou částku v řádu několika desítek tisíc domem úměrné není), jaká je roční výše úroků a RPSN. Pozor na smlouvy, v nichž je RPSN i úroková sazba uváděna měsíčně. A v neposlední řadě jaké jsou sankce a postup při nesplacení úvěru.
Podvodné osoby a firmy
Všem těm co podnikají v oblasti půjček legislativa nařizuje zjišťovat zda budou jejich klienti schopni splácet. Co firmám nenařizuje je požadovat jakékoliv potvrzení. Jenže jak jinak to zjistit? Zde je bohužel velký prostor pro podvodníky.
Faktem zůstává, že takové to půjčky hledají lidé ne kvůli rychlejšímu vyřízení, ale z důvodu toho, že žádný stabilní příjem buďto nemají nebo jsou v exekuci. Zkrátka ti co nemají šanci peníze nikde jinde dostat. To je samozřejmě špatné. Většinou nepotřebují velké částky, ale tímto přístupem jejich dluhy neustále porostou až do obřích částek. A to pak vždycky končí špatně.