Seriózní lichvář

Občas se objevuje dotaz jak se pozná seriózní lichvář a kde jej najít. Je to podobné tomu, když se někdo snaží získat půjčku se záznamem. Je dost děsivé, že někdo cíleně něco takového hledá. Je jasné, že to jsou lidé s problémy, kteří se snaží získat peníze bez ohledu co je to bude stát a už vůbec nekoukají na důsledky. Tím si, ale problémy jen prohloubí.

Lichva se mění

Dnešní lichva už není o tom, že Vám někdo půjčí za úrok ve stovkách procent. Dnešní lichvář klidně dá jeden z nejnižších úroků na trhu a i jeho ostatní podmínky mohou vypadat lépe než jinde. Cílem dnešního lichváře není ani tak dostat půjčené peníze zpět a namastit si kapsu na pěkně vysokém úroku. Jeho cílem je obrat dlužníka o majetek, kterým se zaručil. Proto nejsou vyjímkou požadavky na ručení domem, bytem nebo jinou nemovitostí i u půjček ve výši jen několik málo tisíc. To by mělo být pro každého varováním, že to nemůže dopadnout dobře.

Ani u firmy si nemůžete být jistí

Takto nemusí jednat jen jednotlivec, ale i firma. Nespoléhejte proto na to, že půjčka od firmy nemůže být lichva. Lichváři se často za status firmy schovávají. Pro potencionálního zájemce vypadá firma důvěryhodněji než jednotlivec. Půjčuji si přece od firmy tak co by se mi mohlo stát? To je, ale falešný pocit jistoty. Před tím než s někým začnete jednat si o něm zjistěte co nejvíce informací. Nepůjčujte si od firem o kterých je těžké cokoliv dohledat nebo nemají žádnou historii.

Půjčujeme opravdu každému

To je nejčastější hláška lichvářů a bohužel toho jsou i schopni. Zaměřují hlavně na lidí s nižším příjmem a se záznamem v registru, kteří nemají šanci nikde jinde půjčku dostat. Jsou pro ně snadnou kořistí. Doposud je každý odmítal a najednou před sebou mají někoho kdo nedělá problémy je opravdu ochoten peníze poskytnout. Takový člověk je rád, že konečně někoho takového našel a je pak méně obezřetný a svolný téměř ke všemu.

Kdo je lichvář a jak jej poznat

  • Chce pod různou záminkou peníze předem.
  • Tlačí do podpisu smlouvy.
  • Za půjčku požaduje nepřiměřené záruky.
  • Vůbec jej nezajímá zda jste v registru nebo budete schopni splácet.
  • Má nepřehlednou smlouvu.
  • Má neexistující nebo těžko dohledatelnou adresu.
  • Chce přijet k Vám domů nebo se sejít v kavárně nebo na jiném veřejném místě.
  • Nemá licenci ČNB.
  • Ve většině případů nemá ani vlastní webové stránky.

Důrazně apelujeme na všechny co o podobných „finančních službách“ uvažují. Nedělejte to a hledejte jiné cesty.

Půjčí někdo své peníze?

Mnoho lidí se takto ptá, protože mají problém kdekoliv potřebné finance získat. Asi každý kdo něco takového hledá narazí i na soukromé půjčování mezi lidmi. I tady samozřejmě platí to co už bylo napsáno výše. I zde se můžete setkat s nepoctivým jednáním se snahou připravit Vás o vše. Pro všechny bez ohledu na cokoliv platí stejné zákony, které musí dodržovat. Nespoléhejte se na to, že s Vámi bude jednat každý fér a pohlídejte si vše sami. Pokud se Vám něco nebude zdát raději smlouvu ani nepodepisujte.