Vaše finance pod lupou – jak se počítá bonita

Bonita je ukazatel, kterým je hodnocen každý potenciální dlužník. Jedná se o vyjádření jeho schopnosti splácet požadovanou půjčku, resp. platit včas všechny závazky. Víte, jakými měřítky vás banky a nebankovní společnosti při žádosti o půjčku posuzují?

Bonita žadatele o půjčku je posuzována podle pravidelných příjmů, tj. příjmy z podnikání, plat či mzda, starobní nebo invalidní důchod, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek apod. Pokud jste zaměstnáni, většina věřitelů požaduje pracovní poměr na dobu neurčitou, přičemž žadatel nesmí být ve zkušební době.

Ovlivňuje ji mnoho faktorů – věk, pohlaví, rodinný stav, počet nezaopatřených dětí, nejvyšší dosažené vzdělání, aktuální profese apod. Právě podle těchto parametrů se vypočítá výše životního minima pro daného žadatele – nejedná se o legislativně zakotvené životní minimum, ale individuální životní minimum reflektující aktuální situaci a životní podmínky žadatele o půjčku.

Co snižuje bonitu? Jsou to pravidelné měsíční výdaje (platby na pojistné, stavební spoření, splácení dalších úvěrů apod.) a případné úvěrové limity na kontokorentním účtu nebo kreditní kartě, a to i v případě, že z těchto produktů žádné prostředky nečerpáte. Pouhá podepsaná smlouva na kreditní kartu snižuje vaši bonitu, stejně jako účet s možností kontokorentu.

Banky a úvěrové společnosti se dále zaměřují na historii placení závazků žadatele a jeho platební morálku. Nahlížejí proto do registrů dlužníků, zajímají se i o případná prodlení v platbě telefonním operátorům, dodavatelům energií nebo poskytovatelům nákupů na splátky.

Co vyšší bonitou získáte? Kromě samotné půjčky i výhodnější úrok, platí, že čím nižší hodnocení, tím vyšší úrok. Co tedy udělat proto, abyste měli dostatečnou bonitu? Máte-li nevyužívané kreditní karty nebo kontokorentní účet, vyplatí se je zavřít zpravidla dva měsíce před podáním žádosti o půjčku. Pokud ani to nepomůže, můžete přizvat spolužadatele o úvěr či ručitele. A pokud ani tak sítem posuzování neprojdete, vězte, že k tomu má finanční instituce svůj důvod – půjčit vám není bezpečné ani pro ni, a koneckonců ani pro vás.